KAPAT

Bize Ulaşın

Bostancı Mah. Bağdat Cad. Uras Apt. no: 448/2 Kadıköy İstanbul

T: 0216 380 65 28

F: 0216 464 13 50

M: info@educationturkey.net

Eğitim Danışmanlarımız

Bülend Arıduru

(CONCORDATE PROJECT PREPARATION AND CORPORATE GOVERNANCE CONSULTANCY)

T: 05335907734

M:bariduru@gmail.com

 

Şekip Ziya Yıldız  Hun Ağası
T: 05360251325 T: 05531864088
M: sekip@tuanaprojects.com M: agasi@tuanaprojects.com

 

Hakan Yıldız                                                                                                                           
T: 05553302140                                                                                                                       
M: hakanyildiz@tuanaprojects.com                                                                                         

KAPAT

Oyunculuk Eğitimi

Türk Dünyası Oyuncuları

Oyunculuk Eğitimi

Ülke: Azerbaycan

Bölge: Bakü

İletişime geçin.

Tuana Projects ve Bakü Hazar Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilecek Oyunculuk Eğitimi, 20 Ocak 2019 tarihinde, Azerbaycan Bakü’de başlıyor.

 

Ülkemizin en önde gelen rejisör, oyuncu ve balerinlerinin eğitmen olacağı Oyunculuk Eğitimi, Bakü’de büyük bir ilgi ile karşılandı.

Program Detayı:

Program Detayı Bulunamadı.

Fotoğraf Galerisi

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan

Başkent: Bakü

Resmi Dil: Azerice

Para Birimi: Manat (AZN)

Yüz Ölçümü: 86,600 km2

Nüfus: 9.800.700 (2016)

Azerbaycan veya resmi adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır.

Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş, 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katılmıştır. Ülkenin tekrar bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gerçekleşmiştir. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesini ve bu bölgenin çevresindeki yedi rayonu işgal etti. Dağlık Karabağ'da ortaya çıkan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, fiilen savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olmasına rağmen, diplomatik anlamda hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır ve Azerbaycan'a bağlı bir de jure bölge olarak kabul edilmektedir.

Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Türk Keneşi ve TÜRKSOY'un etkin üyesidir. 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır. GUAM, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün kurucu üyelerindendir.[13] 1992'den bu yana Birleşmiş Milletler'e üyedir, 9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kurulan İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir.[14] Ayrıca Bağlantısızlar Hareketi, AGİT ve Avrupa Konseyi'ne de üyedir, Barış İçin Ortaklık projesinde NATO ile iş birliği yapmaktadır.

Azerbaycan Anayasası'nda resmî din yoktur ve ülkedeki tüm ana siyasi güçler laik milliyetçidir ancak halkın çoğunluğu ve kimi muhalefet güçleri Şiilik inancına sahiptir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek seviyelere ulaşmıştır. İşsizlik ve intihar oranları da düşüktür. Azerbaycan, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık daimi olmayan üyeliğe başlamıştır.

Bakü

Bakü

NASIL BİR ŞEHİRDE YAŞAYACAKSINIZ?

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi kıyısında yer alır. Bakü Körfezi’nin oluşturduğu yayın üzerinde bulunur. Nüfusu, yaklaşık 4.000.000’dur (2016 yılı resmi kayıtlarına göre yaklaşık 2.500.000). Adı “Bad-ı Kübra(Büyük Rüzgâr)”dan gelir. Sürekli bir esinti vardır. Azeriler, Bakü’ye “Alev Şehir” de demektedirler. Öyle ki, gece ışıklandırmalar nedeniyle alev alev yanan binalara ve bir ışık denizi olan şehrin tamamına gündüz baktığınızda başka bir şehir sanabilirsiniz.

Kafkasların en büyük şehri olan Bakü, çok önemli kültür ve ticaret merkezidir. Azerbaycan’ın en doğusundaki, en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Sakinleri arasında önemli miktarda Rus, Tatar, Ukraynalı ve Yahudi yaşamaktadır. Daha önce şehirde yaşayan Ermeniler, 1990 yılındaki Karabağ savaşı ertesinde, şehri terk etmişlerdir.

Doğunun Paris’i de denilen Bakü, Türkiye’den gidenler için, kendini evinde sanacakları kentlerin başında gelir.

Bakü’nün tarihi, M.Ö. 3. Yüzyıla kadar gider. M.S. 11. Yüzyılda Şirvanşahların başkenti olan kent, daha sonraları Moğol işgaline uğramış, İranlılarla Ruslar arasında el değiştirmiş, 1806’da Rus topraklarına katılmış ve 1920’de de Azerbaycan’ın başşehri olmuştur. Günümüzde, Rusya egemenliğinden kurtulan, bağımsız bir cumhuriyet olan Azerbaycan’ın başkentidir.

Bakü’ye zenginliğini, eskiden sığ yerlerden bile kolayca çıkarılan, ama artık derinlere inilerek çıkarılmak zorunda olan petrol vermektedir. Teknoloji alanında gerçekleştirilen gelişme; petrol arıtma sanayiinin, petrokimya sanayiinin, bilhassa petrol çıkarmak için gerekli araç-gereç yapımının geliştirilmesinde kullanılmıştır. Bu uzmanlık dallarına gemi yapımı ve onarımı ile elektrikli makine üretimi, kimyasal madde, çimento, kumaş, ayakkabı ve besin sanayilerinin de eklenmesiyle, Bakü büyük bir sanayi merkezi olmuştur.

Bakü aynı zamanda çok önemli bir kültür, sanat ve eğitim merkezidir. Pek çok yüksek öğretim merkezi ve üniversitesi, kaliteli eğitim vermektedir. Müzik, opera salonları, sergiler, heykeller, anıtlar açısından hayret verici bir zenginliğe sahiptir. Bakülüler sanatla iç içe yaşarlar. Azarbaycanlıların büyük çoğunluğu üniversite mezunudur ve yine bunların büyük çoğunluğu sanat üzerine yoğunlaşan üst düzey eğitim almayı tercih etmektedirler.

Azeriler, dünya üzerinde bizlere en yakın halkların başında gelmektedirler. İnsanlar genellikle konuşkan ve samimidir. Özellikle kadınlar, giyimlerine düşkündür. En sıcak havalarda bile ter kokusu hissetmeyeceğiniz şehirdir Bakü.

Türk yemekleri yapan lokantaları nedeniyle yemek sorunu yaşamayacağınız Bakü’de, ilk günlerdeki dil farklılığına hem şaşıracak hem güleceksiniz.

Karasal bir iklime sahip kenti, eski şehir (Old Town) ve yeni şehir olarak bölmek mümkün. Eski şehirde, kent merkezindeki zenginliği göremeseniz de bir orta çağ şehrinin esrarengiz havasını hissedersiniz.

Bakü’de bulunduğunuz süre içinde,

Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilerek koruma altına alınana, “Kız Kulesi(Qız Qalası)’ni”, “Shamaha-Şirvanşahlar Sarayı’nı, Dünya Kültür Mirası Aday Listesi’ne giren ve topraktan alevler çıkan “Yanardağ”ı, Mecusilerden kala “Ateşgâh Tapınağı”nı, Osmanlılardan kalan “3.Murad Kapısı”nı, Guinnes Rekorlar Teşkilâtı tarafından onaylanan, dünyanın en yüksek bayrak direğinin (162 m.) bulunduğu “Bayrak Meydanı”nı, “Şehitler Hıyabanı”nı (Şehitler Mezarlığı), “Fahri Hıyabanı’nı (Devlet Mezarlığı), Kafeterya, restoran, mağazaların ve ticaret merkezinin bulunduğu “Fıskiye Meydanı”nı,Işıl ışıl Bakü Limanı(Port Bakü)’nı, “Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi”ni, “Ulusal Tarih Müzesi”ni, “Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu”nu, bir zamanlar Vikinglerin yaşadığı yerler olduğu iddia edilen ve volkan kayalıklarından oluşan, olağanüstü bir açık hava müzesi olan “Qubustan Bölgesi”ni ve “Bibi Heybet” adlı Şii Camii’ni gezmeyi/görmeyi ihmal etmeyin.

 
© educationturkey.net 2020 | Kullanım Kuralları & Politikaları